Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem

Nietrzymanie moczu to problem na tyle wstydliwy, że często pomijany milczeniem. Szacuje się, że 1 na 4 kobiety cierpi, cierpiała lub będzie cierpieć z powodu nietrzymania moczu. Można go więc nazwać powszechnym. Jedynie 25% z nich dzieli się tym problemem ze swoim lekarzem, a ponad 40% kobiet decyduje się na pierwszą wizytę dopiero po 5 latach trwania choroby. Nietrzymanie moczu może dotknąć każdej kobiety niezależnie od wieku, czy liczby przebytych porodów. Jest ono przyczyną znacznego obniżenia komfortu życia, niskiej samooceny, skrępowania i obniżenia satysfakcji z kontaktów intymnych.

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny, dlatego wyróżniamy trzy postacie choroby:

  • naglące nietrzymanie moczu (pęcherz nadreaktywny) spowodowane nadmierną aktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego;
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane niewydolnością mięśnia zwieracza cewki moczowej lub nadmierną ruchomością pęcherza i cewki moczowej;
  • postać mieszaną, gdy obie powyższe przyczyny występują jednocześnie.

Najczęściej występującą postacią choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu lub postacie mieszane z przewagą komponenty wysiłkowej. Objawy polegają na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. Początkowo mocz gubiony jest tylko przy wzmożonym wysiłku fizycznym, z czasem jednak nawet chodzenie powoduje jego wyciek.

Jakie są możliwości leczenia nietrzymania moczu?

W zależności od przyczyny istnieją różne sposoby terapii nietrzymania moczu. Pęcherz nadreaktywny leczony jest głównie farmakologicznie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu o niewielkim nasileniu leczono dotychczas ćwiczeniami mięśni Kegla lub suplementacją hormonalną. W przypadku postaci o umiarkowanym lub znacznym nasileniu niezbędny stawał się zabieg chirurgiczny.

Żadna z dotychczas stosowanych metod nie jest jednak pozbawiona wad – dwie pierwsze mają ograniczoną skuteczność, wymagają też długiej i systematycznej terapii. Zabiegi chirurgiczne dają lepsze efekty, ale wiążą się z koniecznością hospitalizacji, znieczulenia, ryzykiem operacyjnym powikłaniami i długim okresem rekonwalescencji.

Od niedawna kobiety z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz z postaciami mieszanymi mają do dyspozycji jeszcze jedną, przełomową metodę leczenia. Zabiegi laserem CO2 MonaLisa Touch charakteryzują się wysoką skutecznością bez konieczności narażania się na ryzyko powikłań i długi okres rekonwalescencji.

Na czym polega zabieg laserem MonaLisa Touch?

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu jest niezwykle prosty, bezpieczny, trwa około … czytaj dalej