Antykoncepcja

Antykoncepcja, zwana jest również kontrolą narodzin lub kontrolą płodności, jest to zbiór metod lub środków służących zapobieganiu ciąży.

Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście w obecnym czasie ginekologia ma do zaproponowania szeroki wachlarz bardzo skutecznych metod antykoncepcyjnych. Jeżeli nie jesteś jeszcze gotowa na ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci, powinnaś zapoznać się z dostępnymi, nowoczesnymi, bardzo skutecznymi metodami.

Metody antykoncepcji mogą być naturalne, hormonalne, chemiczne i mechaniczne - do wyboru jest kilkadziesiąt rodzajów tabletek, plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, implanty. Każda ma inne działanie i przeznaczenie. Jedne środki są dobre dla nastolatki, rozpoczynającej współżycie, inne dla matki karmiącej, a inne dla dojrzałej kobiety. Niektóre metody opracowano z myślą o kobietach, które nie rodziły, inne wymyślono dla tych, które już nie chcą mieć więcej dzieci. Poza tym innego zabezpieczenia potrzebują kobiety współżyjące sporadycznie a innego, mające stałego partnera. Są też rozwiązania dla pań systematycznych i dla zapominalskich czy prowadzących nieregularny tryb życia. Aby dana metoda antykoncepcyjna była bezpieczna i skuteczna, trzeba uwzględnić wiek kobiety, stan jej zdrowia, potrzeby, styl życia oraz jej przekonanie i nastawienie do różnych metod antykoncepcyjnych.


Co określa skuteczność metod antykoncepcji?

Robi się to na podstawie wskaźnika Pearla. Informuje o tym, jakie jest ryzyko zajścia w ciążę przy określonej metodzie antykoncepcji. Gdy wynosi np. 1 – oznacza to, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę przez rok, w ciążę zaszła jedna. Im niższy wskaźnik, tym forma zapobiegania ciąży jest skuteczniejsza. Indeks zwykle składa się z dwóch liczb. Pierwsza dotyczy osób zdyscyplinowanych, druga tych, które np. zażywają pigułki o różnych porach dnia lub czasem zapomną o pigułce. Kilka przykładów skuteczności metod antykoncepcyjnych: pigułka hormonalna wskaźnik Pearla: 0,1–3, plaster antykoncepcyjny 0,2–0,8, wkładka domaciczna hormonalna: 0–0,6.

Chcesz cieszyć się udanym życiem seksualnym, bez obawy przed niechcianą ciążą, nie potrafisz jednak zdecydować, która z dostępnych metod antykoncepcyjnych jest dla Ciebie najlepsza. Zapraszamy na konsultacje lekarskie z zakresu antykoncepcji „szytej na miarę”.